Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. února 2024 Petr

Je pečovat a žít doma normální?

5. 12. 2017 7:46:57
Mělo by být. Otázkou však zůstává, nakolik si společnost svých pečujících váží a poskytuje jim adekvátní míru podpory, protože tato skutečnost významně ovlivňuje, zda se pro péči v domácím prostředí vůbec rozhodneme.

Do situace, kdy o někoho pečujeme, se dostane ve své podstatě každý z nás – někdy plánovaně, někdy zcela nečekaně. V každém případě jde o radikální životní změnu, která může být trvalá, pečujeme-li například o dítě se zdravotním postižením nebo dočasná, v případě péče o seniora nebo nemocného člena rodiny. Od samého počátku se pečující musí potýkat s celou řadou problémů a zásadním způsobem přeorientovat svůj život. Často jsou nuceni odejít ze zaměstnání nebo ho výrazně omezit, vzdát se dočasně nebo zcela svých zálib, omezit sociální kontakty. Průvodními jevy neformální péče jsou únava, dlouhodobé vyčerpání, frustrace a z toho plynoucí psychické obtíže.

Dlouhodobá péče tak může ohrožovat stabilitu a kvalitu celého rodinného společenství a víme, že se tak často děje, kdy za rozpadem rodin je například mnohaletá péče o dítě se zdravotním postižením. A to je něco co v konečném důsledku může být brzdou péče v domácím prostředí.

Na čem se však jistě shodneme, je to, že každý z nás by si v okamžiku stáří nebo nemoci přál být v domácí péči svých blízkých. Zároveň však jistě cítíme obavy, zda nám bude dopřána. Uvědomujeme si totiž své aktuální obavy, zda jsme schopni a hlavně ochotni takovou péči sami poskytnout a vzdát se svého dosavadního pracovního i mimopracovního života ve prospěch člena rodiny, který by potřeboval naši dlouhodobou péči. Aby pocit strachu nepřevážil nad naším rozhodnutím starat se o svého blízkého, je důležité vědět, že na to nejsme a nebudeme sami. K tomu by v budoucnu měli sloužit koordinátoři neformální péče, kteří by s dobrou znalostí své komunity ve svém regionu pomáhali svým pečujícím. V současné době však nejsou pečující cílovou skupinou žádné sociální služby.

Vrátit pečování do domácího prostředí, tam kde v minulosti přirozeně bývalo, považuji za zcela zásadní, tak aby pro naše děti bylo přirozené vidět své rodiče, jak pečují o ty své. To je však jen jedna strana mince. Tou druhou stranou by měl být jednoznačně deklarovaný postoj státu k domáci neformálni péči zaměřené přímo na člověka, která je v konečném důsledku levnějši a pružnější. A kterou si koneckonců pro sebe přejeme všichni.

Autor: Miluše Horská | úterý 5.12.2017 7:46 | karma článku: 19.74 | přečteno: 667x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Vilém Barák

Gupta ještě zažaluje český stát

Jaká dohoda s Tamehem, když mu Liberty dluží 2 miliardy korun? Prostě kvůli dluhu vůči Liberty zkrachoval a sám se navrhl do insolvence. Pokud mu Liberty nezaplatí, tak se provozy nerozjedou. Bude na dluh dodávat státní OKD uhlí?

22.2.2024 v 15:09 | Karma článku: 11.92 | Přečteno: 243 | Diskuse

Josef Nožička

O protestujících zemědělcích a některých českých europoslancích

Jelikož téma pondělního zemědělského protestu stále hýbe mediálním prostorem, rozhodl jsem se napsat k němu ještě jeden článek (který je tentokrát zcela vážný).

22.2.2024 v 13:20 | Karma článku: 32.26 | Přečteno: 572 |

Michal Vimmer

Naše opocená pravice

Těžko říct, kdy Prof. PhDr. Petr Fiala, Ph.D., LL.M. naposled tvrdil, že řídí pravicovou vládu. Českému lidu je to jedno, zvykl si, že v únoru říká něco úplně jiného než včera. Ovšem jeho fialoví voliči věří, že oni volí pravici.

22.2.2024 v 8:50 | Karma článku: 27.61 | Přečteno: 674 | Diskuse

Michal Vimmer

Komu troubí traktor ?

Fialova vláda sice nestojí za nic, ale když ne oni, tak Babiš s Okamurou a to by bylo peklo ! : Neprůstřelný argument, který stačí k životu každému z XY% věrných. Jenže není to tak docela pravda. Od toho je tady Prezident PP aby

21.2.2024 v 10:49 | Karma článku: 30.64 | Přečteno: 1016 | Diskuse

Josef Nožička

Fialova vláda podporuje zemědělce, ale ne ty špatné a proruské

Jak se vláda premiéra Fialy připravovala na včerejší jednoznačně neúspěšnou demonstraci zemědělců v Praze? Pokud vás to zajímá, dozvíte se to v tomto blogu...

20.2.2024 v 8:15 | Karma článku: 44.86 | Přečteno: 5231 |
Počet článků 60 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 661

Více než dvacet let pracuji jako ředitelka školy Svítání, která se věnuje dětem a mladým lidem s mentálním a kombinovaným postižením. Jsem senátorkou pro Pardubicko a také 1. místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR. Mým vzorem je Svatá Anežka Česká, která zasvětila svůj život pokorné službě svému národu.

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Sexuálních scén je zbytečně moc, míní Cavill. Omlouval se kolegyni za erekci

Britský herec Henry Cavill (40) se nedávno podělil o svůj názor na filmové scény, které vyobrazují sex. Podle něj je...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Kde máte internet, pane řidiči? V online registrech dokladů je chaos

Od ledna u sebe řidiči nemusí mít prakticky žádné doklady. Všechny jsou online, ale ne každý má přitom běžně přístup k...