Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zamyšlení k bezdomovectví v naší společnosti

17. 08. 2015 14:30:00
Sadistické ubití bezdomovce v Pardubicích vyvolává hned několik otázek, které ukazují na některé problémy, které se bohužel vyskytují v naší společnosti.

To, že otec jednoho z mladíků prohlásil, že je mu činu jeho syna líto, je jednou z mála pozitivních věcí na celé této události, kterou slušný člověk musí odsoudit. Pojďme se zamyslet nad třemi body:

Tím prvním, který zde vidím, je obecně náš vztah k sociálně slabým osobám. Bezdomovci mezi těmito lidmi představují jistě velmi specifickou kategorii. Za životem každého z nich stojí osobitý příběh lidského neúspěchu, který tyto lidi nemilosrdně katapultoval na okraj společnosti. Zdůrazňuji, že na okraj, nikoli za její hranici. Bezdomovectví totiž patří do společnosti jako její nedílná součást. Existuje na celém světě a některé země s ním mají skutečně velký problém. Například v USA žije na 2,5 miliónu dětských bezdomovců, statisticky tak žije na ulici každé třicáté dítě. Dospělých je několikrát více. V USA je to natolik závažný sociální problém, že se zde hned na několika univerzitách studuje, jak se s bezdomovectvím vypořádat v rámci tamní sociální politiky. My v Česku máme zhruba 11 tisíc statistikou vedených bezdomovců, pravděpodobně jich je ale mezi námi víc. Na ulici se dostali ne vždy vlastím přičiněním například kvůli závislostem, ale i při rozvratu vztahu nebo kvůli psychickým onemocněním. Vyspělá společnost má umět s bezdomovectvím žít a má tyto lidi respektovat a být jim nápomocná!

Druhým problémem je obecně výchova našich dětí a mladistvých, která má být směřována k sociálnímu dialogu a k sociální snášenlivosti. Samozřejmě, nejen k ní, ale také k etnické nebo genderové, ovšem nyní mě skutečně tíží morbidita mladých vrahů. Sebelepší poučky a učebnice nepomohou bez kvalitních pedagogů a bez stejně kvalitní rodinné výchovy. Dobré vzory ve škole a v rodině jsou základem, i když si uvědomuji, že to nutně nemusí znamenat zaručený úspěch v těchto výchovných a hodnotových otázkách. Jde též o celkové klima společnosti, která má snášet sociálně slabé. Bohužel to však z výzkumů nejen vůči bezdomovcům, ale i například vůči romské minoritě a vůči dalším skupinám příliš neplyne.

Máme zde jistě co do činění i s jistými vrozenými proporcemi, jako je psychology (Milgram, Zimbardo atd.) zjištěný náš sklon k násilnostem. Ten je zvláště patrný u mladých, což ukazuje například to, že různé pravicově extremistické militantní subkultury sdružují ponejvíce mladé muže. To vše však má kvalitní výchova ztlumit, umravnit a máme být tím, co Aristoteles nazývá „zoon politikon“, tedy tvor společenský. Bít slabé, kteří neútočí a kteří se nemají jak bránit, jde proti elementární lidskosti a nepatří to do slušné společnosti!

Třetí problém spočívá v současné sociální politice našeho státu, která nutně musí přehodnotit některé své dosavadní kroky. Ze světových výzkumů víme, že valná většina lidí bez domova, kteří získali záhy sociální byt, si ho dokázala udržet a odrazit se ode dna. Úspěšnost v různých místech Evropy dosahovala víc než 80 procent, někde činila až 97 procent. Ukázal to evropský výzkum z minulého roku, který se zaměřil na model pomoci „housing first“ neboli „bydlení na prvním místě“. Nemůže být toto například cesta k tomu, jak bezdomovectví zmírnit? Nestojí za to se zamyslet nad problematikou sociálního bydlení z té perspektivy, že investice v této oblasti se vrátí? Že pomohou a že mohou být pomocnou podanou rukou státu, který se přeci má starat o chudé a slabé? Sama jsem v této věci již aktivní a iniciovala jsem vznik komise, která má na starosti přípravu zákona o sociálního bydlení. Ještě jednou opakuji, že výzkumy ze světa zde ukazují cestu, kterou máme vnímat i my jako Česká republika!

Závěrem mě nenapadá nic jiného, než citát známého básníka z antického Říma, který prohlásil: Ničemné je nepodat ruky těm, kdo klesli...

Autor: Miluše Horská | pondělí 17.8.2015 14:30 | karma článku: 22.70 | přečteno: 1327x

Další články blogera

Miluše Horská

Je třeba lépe začleňovat bývalé vojáky do společnosti!

Květ vlčího máku, symbol těchto dnů, jste zaznamenali jistě mnozí z Vás – ať už jako brož na klopách kabátů, samolepku na autech nebo ozdobu profilových fotek ze sociálních sítí.

10.11.2017 v 15:00 | Karma článku: 8.47 | Přečteno: 271 | Diskuse

Miluše Horská

Síla rehabilitace je v koordinaci

Tato odcházející vláda zanechává svým následovníkům slušně zpracovanou zákonnou úpravu koordinované rehabilitace. Sama jsem ke vzniku tohoto zákona opakovaně vyzývala a v Senátu jsem na toto téma pořádala konference a workshopy.

26.10.2017 v 12:55 | Karma článku: 9.15 | Přečteno: 191 | Diskuse

Miluše Horská

Narovnejme podmínky pro zaměstnávání osob se zdravotním postižením

Včera na plénu Senátu jsme při projednávání zákona o zaměstnanosti měli na stole neobvyklý problém.

17.8.2017 v 18:56 | Karma článku: 8.26 | Přečteno: 333 | Diskuse

Miluše Horská

Hlasovala jsem pro zákaz kožešinových farem

Podpořila jsem v Senátu novelu zákona o ochraně zvířat, která navrhuje zrušení chovů kožešinových farem. Vede mě k tomu nejen mé hluboké přesvědčení, ale i reakce občanů, které dostávám.

26.7.2017 v 9:51 | Karma článku: 10.85 | Přečteno: 628 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Milan Šupa

Co jsou Zákony Boží?

Zákony Stvořitele nemohou být zákony, pocházejícími od lidí, ale musí být Zákony přírodními. Zákony vesmírnými, nebo univerzálními.

24.11.2017 v 15:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 44 | Diskuse

Pavel Nitka

Má svoboda v předposledním roce normalizace aneb Jak jsem se bál medvěda

A kdo by se taky té šelmy nebál? Je to velké, má to drápy, má to zuby, rychle to běhá a dokonce to leze i po stromech. A když to kousne, tak to hodně bolí. Alespoň jsem o tom něco četl...

24.11.2017 v 14:30 | Karma článku: 7.04 | Přečteno: 107 | Diskuse

Karel Trčálek

Black Friday, den předčasného narození Páně

Ceny padají, boží království přichází. Tak nějak by to mohlo vypadat v ráji. Vše skoro zadarmo a nad tím se vznášejí andělé

24.11.2017 v 11:44 | Karma článku: 12.94 | Přečteno: 278 | Diskuse

Martin Faltýn

Black Friday - za kolik?

Dnes na nás zase prodejci vyrukovali s "černým pátkem" - zcela světově neuvádějí český překlad. Jak by ne: u nás se barevné dny asociují s Velikonocemi. Nicméně prodejci ochotně kopírují kdejakou šanci prodat - otázka ovšem zni:

24.11.2017 v 10:57 | Karma článku: 9.81 | Přečteno: 377 | Diskuse

Libuse Palkova

Bělobrádek maskovaný antisemita?

Aneb daně-platit či neplatit? Včerejší blog o daňových rájích vzbudil diskuzi, ve které někteří blogeři, spíše než aby diskutovali o tématu samotném, nadávali autorce kvůli levicovým názorům.

24.11.2017 v 9:22 | Karma článku: 17.18 | Přečteno: 654 | Diskuse
Počet článků 39 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 745

Více než dvacet let pracuji jako ředitelka školy Svítání, která se věnuje dětem a mladým lidem s mentálním a kombinovaným postižením. Jsem senátorkou pro Pardubicko a také 1. místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR. Mým vzorem je Svatá Anežka Česká, která zasvětila svůj život pokorné službě svému národu.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.