Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Povinné očkování: do školy děti mohou, na školu v přírodě ne? Proč?

Mezi rodiči malých dětí se diskutují dvě témata. Je to zaprvé povinnost očkování a zadruhé vylučování neočkovaných dětí z dětských kolektivů. To, co je mnohými stále přehlíženo, je, že jsou to skutečně témata dvě.

Povinnost určitého očkování si klade za cíl zvýšit proočkovanost populace. Vyloučením neočkovaného dítěte z účasti na škole v přírodě nebo z dětského tábora, opravdu žádného zvýšení proočkovanosti dosáhnout nelze. Můj návrh novely zákona o ochraně veřejného zdraví téma povinnosti očkování neřeší a řeší pouze druhé téma.

V naprosté většině vyspělých evropských zemí je pravidlem něco, co se u nás zatím neděje. Lékaři a odborníci těchto zemí odůvodňují potřebu povinného očkování samostatně a samostatně poté odůvodňují potřebu přístupu k neočkovaným dětem. Rozlišují dvě otázky: „K čemu je dobrá povinnost očkovat?“ od otázky: „K čemu je dobré vyloučit neočkované dítě z dětského kolektivu a nechat jej hrát si s dětmi pouze na hřišti před domem a ve škole?“ Odborné důvody, pro které má být určité očkování povinné, nelze automaticky a rozumně používat pro odůvodnění vyloučení neočkovaného dítěte z kolektivu.

Někteří obhájci současné právní úpravy volají v těchto případech po sociální spravedlnosti. Ostatní se očkovat museli, proto vyhazujme z kolektivů ty děti, jejichž rodiče to odmítají. Tito lidé si bohužel neuvědomují, že například očkování proti tetanu podstupuje každý jenom sám pro sebe a nikoliv pro ty druhé. Volání po sociální spravedlnosti zde postrádá jakékoliv opodstatnění. A to zdaleka není případ pouze očkování proti tetanu.

 

Excesy v očkovací politice

My i přesto takové děti nepřijímáme do mateřských školek, nepustíme je na školy v přírodě, nepřipustíme jejich účast na dětských táborech a zabráníme jim v účasti na ozdravných pobytech. To, že to postrádá odůvodnění, to dojde snadno každému rodiči, pokud se jen trochu zamyslí. Očkovací politika státu a její představitelé s těmito excesy samozřejmě a logicky ztrácejí důvěryhodnost v očích veřejnosti. To se poté podepisuje na nedůvěře i v opatření rozumná a správná. 

Příčina této základní chyby se nalézá přímo v zákoně o ochraně veřejného zdraví. Podle tohoto zákona se úplně každé povinné očkování současně, automaticky, ihned a bez výjimky stává nezbytnou podmínkou pro účast dítěte v dětském kolektivu. Paragraf 50 a paragraf 46 zákona o ochraně veřejného zdraví na sebe odkazují, a proto se odkazují stejné odborné odůvodnění. To je však adekvátní účelu pouze paragrafu 46. Na tuto kontroverzní skutečnost poukázal nepřímo již dokonce Ústavní soud. Neuvědomili jsme si, nebo jsme dosud nezohlednili, že se opravdu jedná o dvě různé věci, které vyžadují odlišné odborné odůvodnění.

Proto například Polsko a Slovensko mají sice deset povinných očkování, ale ani jedno z nich není podmínkou pro účast neočkovaných dětí v kolektivech. Odborníci těchto zemí uvážili nezbytnost povinného očkování a nezbytnost vylučování neočkovaných dětí z kolektivů samostatně. A tímto způsobem došli k významně odlišným závěrům. U nás však přímo ze zákona vyplývá, že všechno, co se povinně očkuje, bez toho všeho nesmí dítě do zákonem určených kolektivů. Žádné samostatné odborné odůvodnění není zákonem vůbec podporováno a dokonce by ani nemohlo být zohledněno! Neumožňuje to vzájemný vztah paragrafu 50 a paragrafu 46 zákona o ochraně veřejného zdraví.

Proč tohle všechno uvádím? Očkovací politika a související právo České republiky obsahují zjevné excesy. Ty samozřejmě vidí a vnímá celá veřejnost. Obzvláště, pokud je na ně různými skupinami či médii dobře a srozumitelně upozorněna. Prosím zamysleme se nad tím, zda je opravdu rozumné používat argumenty, které odůvodňují povinnost očkování, současně k odůvodnění vylučování dětí z dětských kolektivů? Jaký skutečný a hmatatelný přínos má pro ochranu veřejného zdraví, když dítě, které chodí se svými spolužáky celý rok do školy, s nimi může na školu v přírodě odjet pouze na pět dní, ale na poslední dva dny si pro něj musí přijet a odvézt si jej domů rodiče, protože není řádně naočkované? Jaký skutečný a hmatatelný přínos má pro ochranu veřejného zdraví, když malý hokejista, který chodí čtyřikrát týdně se svými spoluhráči na trénink, s nimi nesmí odjet na prázdninové soustředění? Neočkované dítě, které nesmí s dvaceti skauty do stanového tábora, přitom může legálně odjet s rodiči na dovolenou do velkého hotelu mezi desítky jiných dětí. Neočkované dítě může být také bez omezení hospitalizováno mnoho týdnů společně s jinými dětmi v nemocnici. A dokonce ani na infekčních odděleních nemají nikde zvlášť vyhrazené pokoje pro neočkované děti. Avšak na zotavovací ozdravný pobyt žádné neočkované dítě s ostatními dětmi odjet nesmí.

 

Mnozí rodiče nechápou

Tohle opravdu nelze rozumně a vstřícně vysvětlovat veřejnosti a rodičům tak, aby pochopili, že je to v pořádku. Tohle v pořádku zkrátka není. Nikdo nemusí být lékařem a odborníkem na očkování, aby tohle pochopil. Mnozí rodiče si myslí a veřejně to šíří, že se jedná o pouhé sankce. Nečestné způsoby politiky, jejichž cílem je vynucení očkování a vyšší spotřeby vakcín na rodičích. Jejich děti a jejich základní lidská práva jsou při této politice pouhým rukojmím a obětí očkovací lobby. To, že tomu tak není, se skutečně velmi těžko rozumně vysvětluje.

Jedna z hlavních příčin tohoto stavu leží přitom nám všem přímo na očích. Stačí se jen dobře podívat. Paragraf 50 a paragraf 46 zákona o ochraně veřejného zdraví neumožňují učinit rozumnou výjimku. Neumožňují totiž vůbec žádnou výjimku. Nepodstoupení jakéhokoliv povinného očkování, je automaticky důvodem k vyloučení dítěte z kolektivu - bez ohledu na okolnosti. Je to právo, které vůbec nezohledňuje, že se jedná o dvě různé věci a dvě odlišné situace. V jiných zemích to už lékaři a odborníci dávno pochopili.

Tento nedostatek lze samozřejmě nahradit. Nahradit rozumnou výjimkou, kterou lze ustanovit právě v zákoně o ochraně veřejného zdraví. U mateřských školek však již dříve zazněly a zaznívají některé silné argumenty pro potřebu vyšší ochrany hodně malých dětí v předškolním věku. Proto odstraňme excesy alespoň z té oblasti, kde prakticky žádnou rozumnou argumentaci vlastně nemáme. Uvolněme všem dětem bez rozdílu očkování účast na školách v přírodě, na dětských táborech, sportovních soustředěních a ozdravných pobytech. Vůbec nic se totiž nestane. Žádné riziko se tím nikomu opravdu nezvýší. V okolních zemích se na školách v přírodě a na dětských táborech opravdu nestartují žádné epidemie.

Dovolím si zde citovat doc. Vojtěcha Thona, předního českého imunologa z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně, mimo jiné člena Pracovní komise k problematice očkování, který k dané věci řekl: „Z medicínského hlediska by na ozdravných pobytech, táborech, zotavovacích akcích dětí, a podobných, měly pro očkování platit stejné podmínky jako ve škole. Ostatní je účelové a v současné legislativní úpravě účelově restriktivní.“

Pokud my jako politici přijímáme nesystémová řešení, tak pak není spravedlivé vyčítat rodičům a veřejnosti, že očkovací politice České republiky, Ministerstvu zdravotnictví a mnoha lékařům důvěřují stále méně, a místy proto sami nedělají rozumné věci.

Autor: Miluše Horská | pondělí 28.3.2016 10:40 | karma článku: 25,06 | přečteno: 2231x
  • Další články autora

Miluše Horská

Otevření speciálních škol? Ano, ale pro všechny!

Neviditelný virový nepřítel nám již před časem uzavřel školy, včetně těch, kde vzděláváme mnoho děti s nejrůznějším postižením. Snažíme se je učit na dálku, ale je to nepoměrně těžší než u dětí zdravých.

20.4.2020 v 8:06 | Karma: 21,32 | Přečteno: 586x | Diskuse| Politika

Miluše Horská

Vidím smysl ve finanční podpoře všech OSVČ

Jednorázových 25.000 korun pouze pro některé OSVČ je hodně malá pomoc státu, který se prezentuje jako silný. Ukazuje to, že ve vládě sedí lidé, kteří nechápou, do jakých problémů se dostala celá řada OSVČ.

3.4.2020 v 18:26 | Karma: 7,70 | Přečteno: 136x | Diskuse| Politika

Miluše Horská

Dětské dluhy musí zmizet!

V naší zemi čelí exekucím tisíce dětí a mladistvých a další desetitisíce dnes již dospělých lidí si dluhy přinesly z dětství. Dětské dluhy považuji za zvrácenost, která nemá v Evropě obdoby. Je třeba je urychleně odstranit

8.8.2019 v 7:42 | Karma: 6,17 | Přečteno: 71x | Diskuse| Společnost

Miluše Horská

Být doma

Zvýšení příspěvku na péči je pro mě zásadní téma, proto jsem spoluautorkou novely zákona o sociálních službách.

29.1.2019 v 17:30 | Karma: 12,72 | Přečteno: 110x | Diskuse| Politika

Miluše Horská

Jan Palach a jeho odkaz

„Svobodu, svobodu“, „Masaryk, Masaryk“ a „přidejte se k nám“, volali lidé zde na Václaváku, když si před 30 lety přišli připomenout památku Jana Palacha.

17.1.2019 v 19:28 | Karma: 0 | Přečteno: 54x | Diskuse| Politika

Miluše Horská

Kdo a proč chce ovládat minulost?

Zjištění BIS v oblasti výuky našich moderních dějin mě bohužel příliš nepřekvapují. Učí se často ruský výklad dějin. Je to poměrně jasné: řada našich zejména starších dějepisářů se to tak naučila ve školách.

14.12.2018 v 9:59 | Karma: 6,11 | Přečteno: 68x | Diskuse| Politika

Miluše Horská

Přidejme peníze hospicům a řešme jejich víceleté financování

Hospicová a paliativní péče jsou pro naše sociální a zdravotní služby klíčové, přesto se k jejich existenci stát podle mě nechová úplně fér. Dlouhodobě víme, že systém následné péče nemá dost peněz.

6.12.2018 v 16:00 | Karma: 0 | Přečteno: 52x | Diskuse| Politika

Miluše Horská

Několik svátečních slov

Nikdy bych se nenadála, že tradiční předávání státních vyznamenání na Pražském hradě se kvůli kontroverznímu jednání prezidenta republiky stane takto silnou rozbuškou.

28.10.2018 v 9:40 | Karma: 11,50 | Přečteno: 130x | Diskuse| Politika

Miluše Horská

Stopka pro domácí násilí!

Problematika domácího násilí se konečně dostává více do veřejného prostoru. A já považuji za svou povinnost tomu napomáhat – nejen jako žena, jako senátorka, ale i jako ústavně nejvýše postavená žena v této zemi.

9.10.2018 v 8:11 | Karma: 8,85 | Přečteno: 115x | Diskuse| Politika

Miluše Horská

Žonglování se lží

Tak se nám v politice uhnízdili politici, u nichž pravda rozhodně nevítězí nad lží. Naopak umí velmi dobře žonglovat se lživými informacemi a událostmi, takže člověk se nejen že nestíhá divit, ale nestíhá ani jejich lži vyvracet.

4.9.2018 v 17:45 | Karma: 14,96 | Přečteno: 251x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Miluše Horská

Neškrtat a neškrtit, ale naopak přidat a podporovat!

Hlasitě se ohrazuji proti plánu vlády, který se objevil v médiích, že by se měly škrtat peníze neziskovkám. Ráda bych (nejen) premiérovi sdělila, že neziskový sektor je v naší zemi dlouhodobě finančně poddimenzovaný.

13.8.2018 v 16:10 | Karma: 13,58 | Přečteno: 119x | Diskuse| Politika

Miluše Horská

Mladí mají vědět, kdy nám komunisté ukradli svobodu

Výsledky aktuálního šetření agentury NMS M. Research pro společnost Post Bellum jsou alarmující. Každý pátý Čech neví, že v roce 1918 vzniklo Československo. Každý čtvrtý nezná invazi v 1968 a víc než polovina nezná Mnichov 1938.

28.7.2018 v 9:30 | Karma: 19,11 | Přečteno: 631x | Diskuse| Společnost

Miluše Horská

Pomozme těm, kdo se chtějí vymanit z dluhových pastí!

Novela insolvenčního zákona bývá považována za klíčový zákon tohoto roku, byť jí čeká ještě legislativní maratón.

1.6.2018 v 11:30 | Karma: 10,66 | Přečteno: 64x | Diskuse| Politika

Miluše Horská

Pojďme pomoci lesním školkám!

Asi jste zaznamenali v médiích, že lesní školky nemohou zcela dostát požadavkům ministerstva zdravotnictví - že si děti nemůžou nosit svačinky z domova.

26.3.2018 v 16:30 | Karma: 15,60 | Přečteno: 282x | Diskuse| Politika

Miluše Horská

O týden navíc mezi prvním a druhým kolem voleb do Senátu?

Mrzí mě dosavadní malý zájem občanů o volby do Senátu. Můžeme na to argumentovat poněkud přezíravě v tom smyslu, že nás to nezajímá, že je to jejich vina a možná i chyba, že nejdou volit do Senátu.

5.3.2018 v 16:15 | Karma: 0 | Přečteno: 48x | Diskuse| Politika

Miluše Horská

Co můžeme udělat právě teď pro děti s autismem i jiným zdravotním postižením?

Není to tak dávno, co jsme se v Senátu zabývali tématem ABA terapie. Jen pro připomenutí - jedná se o terapii, kterou lze využit u dětí s diagnózou porucha autistického spektra.

23.2.2018 v 16:15 | Karma: 17,48 | Přečteno: 377x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Miluše Horská

Prezident nemá napadat neziskový sektor

Opakované útoky prezidenta Zemana z poslední doby proti neziskovkám (např. z projevu na Štěpána a z projevu na podporu vlády v PSP z 9. ledna) jsou bohužel další ukázkou jeho působení v úřadu.

17.1.2018 v 18:00 | Karma: 24,62 | Přečteno: 1217x | Diskuse| Politika

Miluše Horská

Vzkaz před prezidentskou volbou

Přímá volba před pěti lety dostala na Hrad stávajícího prezidenta Zemana a s ním i nové praktiky, kontroverzní spolupracovníky na významných funkcích jeho aparátu a hlavně styl politiky, s kterým nesouhlasím.

10.1.2018 v 13:55 | Karma: 27,94 | Přečteno: 1436x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Miluše Horská

Podpořme toho, kdo má skutečnou šanci uspět!

Při pohledu na dnešní prezidentské klání, na ten boj o druhé místo, si musím vzpomenout na původní smysluplný záměr Kroměřížské výzvy z května roku 2016.

5.1.2018 v 15:00 | Karma: 21,52 | Přečteno: 1306x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Miluše Horská

Ústava není trhací kalendář

Jsem toho názoru, že to máme být především my politici, kdo mají dbát na to, aby byla dodržována Ústava, abychom jednali v souladu s ní a aby nedocházelo ke změnám demokratického právního státu.

16.12.2017 v 8:55 | Karma: 13,80 | Přečteno: 377x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Počet článků 60
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 692x
Více než dvacet let pracuji jako ředitelka školy Svítání, která se věnuje dětem a mladým lidem s mentálním a kombinovaným postižením. Jsem senátorkou pro Pardubicko a také 1. místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR. Mým vzorem je Svatá Anežka Česká, která zasvětila svůj život pokorné službě svému národu.

Seznam rubrik