Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cochemský model – německá praxe ukazuje, jak hájit zájmy dětí během rozvodu

3. 03. 2017 13:04:16
Stálé rozchody, ať manželských, nebo partnerských vztahů vedou ke krizi rodiny a tím následně i celé společnosti. To klade nároky také na rozvodová řízení a na to, jak budou následně v těchto rozložených rodinách zohledněny děti.

Východiskem dosavadní neujednocené praxe může být podle mě zavedení tzv. Cochemského modelu. Jedná se o úspěšně fungující praxi z Německa a pomoc rodinám v rozvodové situaci.

Model podporuje odpovědnost rodičů

Model je zajímavý v tom, že hlavní odpovědnost nadále zůstává u rodičů, je však podpořena legislativními úpravami a dostupnou odbornou pomocí. Cochemský model jsme v polovině února prezentovali na odborné konferenci v Poslanecké sněmovně, kterou jsem zaštítila společně s europoslancem Tomášem Zdechovským a poslancem Vítem Kaňkovským. Společně s lidmi ze soudní praxe, advokáty, pracovnicemi orgánů sociálně právní ochrany dětí, poraden i zákonodárci jsme hledali cesty, jak model zavést. Model je dnes již aplikován při soudních řízeních v Novém Jičíně a v Mostě, přičemž z obou míst přichází velmi pozitivní ohlasy, kterým bychom měli naslouchat.

Připomínám, že Cochemský model je praxe, která funguje více než 20 let v Německu a která zásadně určuje průběh opatrovnického řízení. Cílem je zde dosažení spolupráce všech zúčastněných profesí (soudci, advokáti, OSPOD, poradny a mediátoři, soudní znalci-psychologové). Všichni chtějí pomoci rozvádějícím se rodičům tak, aby mohli znovu převzít rodičovskou zodpovědnost a znovu se naučili komunikovat. Činí tak samozřejmě v zájmu dítěte, to je nadřazené partnerským neshodám rodičů. Díky povinným mediacím a další koordinační aktivitě se zde snaží dospět k tomu, aby dítě mělo i po rozvodu nebo rozchodu rodičů plnohodnotný trvalý vztah s oběma z nich v co možná nejvyváženějším poměru.

Děti a jejich zájmy

Takzvaná Cochemská praxe potřebuje uvést do života i u nás v České republice. Podívejme se na pár čísel. Ročně se u nás narodí více než sto deset tisíc dětí. Každým rokem se lidé rozvádějí a v posledních letech se pohybuje rozvodovost kolem 47 %. Více než 23 tisíc dětí ročně je zasaženo rozvodem svých rodičů. V mnoha případech jde o hluboké rozvrácení všech rodinných vztahů, tedy nejen těch dvou rodičů. Prarodiče a další příbuzní jako by najednou měli přestat existovat. Ale kde je v tom to dítě, které má rádo nejen oba rodiče, ale i babičky a dědy, svůj život ve známém domově a prostředí? Také se musí vypořádat se situací před svými kamarády a přáteli, stydí se za rozchod rodičů a obviňuje samo sebe, že je příčinou této rodinné tragédie. Známé rčení říká: “Kdo nezná vlastní minulost, nezná sám sebe“. Pokud se rodiče budou mstít svým dětem tak, že opravdu zpřetrhají rodinné vazby, jak potom mohou očekávat, že nové generace budou mít úctu k tradicím, morálním hodnotám i lidem kolem sebe?

A bojem u soudů to všechno teprve začíná. Statistiky délky opatrovnických řízení nejsou pro Českou republiku příznivé. Podle posledních údajů se hovoří o čísle téměř 400 dnů jako průměrné délce soudního řízení. Přitom dítěti běží čas rychleji než dospělému.

Chochemská praxe tedy odděluje spor partnerů od dětí. Je to zásluhou pochopení společného postupu advokátů, soudů, orgánů péče o děti a soudních znalců i ve zdánlivě bezvýchodných situacích nalézt řešení. Takové řešení, které je v zájmu dobra dětí a nakonec i rodičů. Proto podporuji zavádění Cochemského modelu i v České republice.

Autor: Miluše Horská | pátek 3.3.2017 13:04 | karma článku: 15.57 | přečteno: 371x

Další články blogera

Miluše Horská

Inkluze – pojďme se domluvit

Z výsledků nedávno provedených výzkumů plyne, že více než polovina dotázaných souhlasí s inkluzí, pokud jsou splněny určité podmínky – především nižší počet žáků ve třídě a přítomnost asistenta pedagoga.

4.4.2017 v 10:00 | Karma článku: 13.78 | Přečteno: 903 | Diskuse

Miluše Horská

Pamlsková výzva: Jezme lépe

Málokterá současná vyhláška vyvolává ve veřejnosti tolik protichůdných názorů, jako je tomu u tzv. pamlskové vyhlášky. Ráda bych k tomu též poznamenala několik vět.

16.3.2017 v 10:35 | Karma článku: 10.52 | Přečteno: 635 | Diskuse

Miluše Horská

Povinná maturita z matematiky má smysl

K zavedení povinné maturity z matematiky říkám – ano, ovšem dodávám k tomu ale... Z různých výzkumů totiž plyne, že matematické vzdělávání je důležité, ovšem že jeho současná úroveň je nízká.

9.3.2017 v 7:39 | Karma článku: 13.00 | Přečteno: 409 |

Další články z rubriky Společnost

Karel Ryšán

Máme svoje práva!

Právě jsem si přečetl, jak Italové řeší jeden ze svých problémů. Selfie tyče a odpadky. Samozřejmě mě nenapadlo nic jiného, než srovnávat. Protože my jsme na řešení problémů experti.

21.7.2017 v 9:52 | Karma článku: 16.35 | Přečteno: 395 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Podle Štrasburského soudu si nemůže dítě u pěstounů „zvyknout“

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku učinil přelomové rozhodnutí, které do budoucna velmi zahýbe s praxí svěřování dětí pěstounům. V případě Caldararu vs. Itálie potvrdil správnost navrácení dítěte po 7 letech u pěstounů.

21.7.2017 v 9:35 | Karma článku: 28.00 | Přečteno: 1275 | Diskuse

Václav Vít

Trocha hemžení v okurkové sezóně.

Ačkoli je okurková sezóna v plném proudu, přece je tu pár událostí, které nás mohou probudit z prázdninové letargie.

21.7.2017 v 9:32 | Karma článku: 4.64 | Přečteno: 106 | Diskuse

Libor Popovský

Islám v naší zemi nechci!

Naše Západní civilizace dnes čelí řadě problémů a nebezpečí. Největší obavy však ve mně jednoznačně vzbuzuje islám. Proč nechci v naší zemi islám? Nejkratší odpověď je: Protože islám. Chcete-li delší odpověď, tak zde je...

21.7.2017 v 9:02 | Karma článku: 29.66 | Přečteno: 626 | Diskuse

Zdenek Horner

Stateční KašpáRekové a KašpáRekyně

Musím vám poděkovat a vyslovit svůj obdiv. Dnes a denně stojíte na stráži. Bráníte svědomitě naši zemi před nájezdníky z celého světa. Celý den jsem se snažil najít jediného cizince migrantského typu. A opravdu nikde nikdo!

21.7.2017 v 3:51 | Karma článku: 9.43 | Přečteno: 634 | Diskuse
Počet článků 35 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 778

Více než dvacet let pracuji jako ředitelka školy Svítání, která se věnuje dětem a mladým lidem s mentálním a kombinovaným postižením. Jsem senátorkou pro Pardubicko a také 1. místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR. Mým vzorem je Svatá Anežka Česká, která zasvětila svůj život pokorné službě svému národu.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.