Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zamyšlení k bezdomovectví v naší společnosti

17. 08. 2015 14:30:00
Sadistické ubití bezdomovce v Pardubicích vyvolává hned několik otázek, které ukazují na některé problémy, které se bohužel vyskytují v naší společnosti.

To, že otec jednoho z mladíků prohlásil, že je mu činu jeho syna líto, je jednou z mála pozitivních věcí na celé této události, kterou slušný člověk musí odsoudit. Pojďme se zamyslet nad třemi body:

Tím prvním, který zde vidím, je obecně náš vztah k sociálně slabým osobám. Bezdomovci mezi těmito lidmi představují jistě velmi specifickou kategorii. Za životem každého z nich stojí osobitý příběh lidského neúspěchu, který tyto lidi nemilosrdně katapultoval na okraj společnosti. Zdůrazňuji, že na okraj, nikoli za její hranici. Bezdomovectví totiž patří do společnosti jako její nedílná součást. Existuje na celém světě a některé země s ním mají skutečně velký problém. Například v USA žije na 2,5 miliónu dětských bezdomovců, statisticky tak žije na ulici každé třicáté dítě. Dospělých je několikrát více. V USA je to natolik závažný sociální problém, že se zde hned na několika univerzitách studuje, jak se s bezdomovectvím vypořádat v rámci tamní sociální politiky. My v Česku máme zhruba 11 tisíc statistikou vedených bezdomovců, pravděpodobně jich je ale mezi námi víc. Na ulici se dostali ne vždy vlastím přičiněním například kvůli závislostem, ale i při rozvratu vztahu nebo kvůli psychickým onemocněním. Vyspělá společnost má umět s bezdomovectvím žít a má tyto lidi respektovat a být jim nápomocná!

Druhým problémem je obecně výchova našich dětí a mladistvých, která má být směřována k sociálnímu dialogu a k sociální snášenlivosti. Samozřejmě, nejen k ní, ale také k etnické nebo genderové, ovšem nyní mě skutečně tíží morbidita mladých vrahů. Sebelepší poučky a učebnice nepomohou bez kvalitních pedagogů a bez stejně kvalitní rodinné výchovy. Dobré vzory ve škole a v rodině jsou základem, i když si uvědomuji, že to nutně nemusí znamenat zaručený úspěch v těchto výchovných a hodnotových otázkách. Jde též o celkové klima společnosti, která má snášet sociálně slabé. Bohužel to však z výzkumů nejen vůči bezdomovcům, ale i například vůči romské minoritě a vůči dalším skupinám příliš neplyne.

Máme zde jistě co do činění i s jistými vrozenými proporcemi, jako je psychology (Milgram, Zimbardo atd.) zjištěný náš sklon k násilnostem. Ten je zvláště patrný u mladých, což ukazuje například to, že různé pravicově extremistické militantní subkultury sdružují ponejvíce mladé muže. To vše však má kvalitní výchova ztlumit, umravnit a máme být tím, co Aristoteles nazývá „zoon politikon“, tedy tvor společenský. Bít slabé, kteří neútočí a kteří se nemají jak bránit, jde proti elementární lidskosti a nepatří to do slušné společnosti!

Třetí problém spočívá v současné sociální politice našeho státu, která nutně musí přehodnotit některé své dosavadní kroky. Ze světových výzkumů víme, že valná většina lidí bez domova, kteří získali záhy sociální byt, si ho dokázala udržet a odrazit se ode dna. Úspěšnost v různých místech Evropy dosahovala víc než 80 procent, někde činila až 97 procent. Ukázal to evropský výzkum z minulého roku, který se zaměřil na model pomoci „housing first“ neboli „bydlení na prvním místě“. Nemůže být toto například cesta k tomu, jak bezdomovectví zmírnit? Nestojí za to se zamyslet nad problematikou sociálního bydlení z té perspektivy, že investice v této oblasti se vrátí? Že pomohou a že mohou být pomocnou podanou rukou státu, který se přeci má starat o chudé a slabé? Sama jsem v této věci již aktivní a iniciovala jsem vznik komise, která má na starosti přípravu zákona o sociálního bydlení. Ještě jednou opakuji, že výzkumy ze světa zde ukazují cestu, kterou máme vnímat i my jako Česká republika!

Závěrem mě nenapadá nic jiného, než citát známého básníka z antického Říma, který prohlásil: Ničemné je nepodat ruky těm, kdo klesli...

Autor: Miluše Horská | pondělí 17.8.2015 14:30 | karma článku: 22.70 | přečteno: 1324x

Další články blogera

Miluše Horská

Inkluze – pojďme se domluvit

Z výsledků nedávno provedených výzkumů plyne, že více než polovina dotázaných souhlasí s inkluzí, pokud jsou splněny určité podmínky – především nižší počet žáků ve třídě a přítomnost asistenta pedagoga.

4.4.2017 v 10:00 | Karma článku: 13.78 | Přečteno: 903 | Diskuse

Miluše Horská

Pamlsková výzva: Jezme lépe

Málokterá současná vyhláška vyvolává ve veřejnosti tolik protichůdných názorů, jako je tomu u tzv. pamlskové vyhlášky. Ráda bych k tomu též poznamenala několik vět.

16.3.2017 v 10:35 | Karma článku: 10.52 | Přečteno: 635 | Diskuse

Miluše Horská

Povinná maturita z matematiky má smysl

K zavedení povinné maturity z matematiky říkám – ano, ovšem dodávám k tomu ale... Z různých výzkumů totiž plyne, že matematické vzdělávání je důležité, ovšem že jeho současná úroveň je nízká.

9.3.2017 v 7:39 | Karma článku: 13.00 | Přečteno: 409 |

Miluše Horská

Cochemský model – německá praxe ukazuje, jak hájit zájmy dětí během rozvodu

Stálé rozchody, ať manželských, nebo partnerských vztahů vedou ke krizi rodiny a tím následně i celé společnosti. To klade nároky také na rozvodová řízení a na to, jak budou následně v těchto rozložených rodinách zohledněny děti.

3.3.2017 v 13:04 | Karma článku: 15.57 | Přečteno: 371 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Muslim-nemuslim, myslím-nemyslím

Někteří škarohlídi tvrdí, že současná migrační vlna může znamenat ohrožení křesťanských hodnot, přirovnávají situaci k boji dobra proti zlu. Snad tak dramatické to nebude, hlavní je myslet pozitivně

21.7.2017 v 9:07 | Karma článku: 10.41 | Přečteno: 529 | Diskuse

David Dvořák

Paní Jourová, umíte v té Bruseli i něco jiného než vyhrožovat, zakazovat a regulovat?

Aktuálně komisařka Jourová, kandidátka hnutí ANO, vyhrožuje Polsku zastavením dotací. Nejvýstižnější komentář na její adresu je od V. Klause ml. ... všichni jste blázni, jenom já letadlo.

21.7.2017 v 8:08 | Karma článku: 37.18 | Přečteno: 1171 | Diskuse

David Vlk

Správný "Tata" zvládne včecko. Musí!

Svalnatá,pružná mladá těla rozbíjejí vodní hladinu v elegantních skokanských kreacích.I leckterá dáma středního věku si při pohledu na tu přehlídku testosteronu tiše posteskne.Jen tiše, aby starej co chrápe vedle na dece neslyšel

21.7.2017 v 8:02 | Karma článku: 24.56 | Přečteno: 601 | Diskuse

Helena Vlachová

Únavné šaškárny

Únavné šaškárny. Tak bych nazvala soudní kauzy, jež se táhnou mnoho let a měli by v nich být odsouzeni někteří naši politici a vlivní

21.7.2017 v 6:09 | Karma článku: 21.60 | Přečteno: 536 | Diskuse

Jana Slaninová

Každý měsíc to krvácí a stejně to nezdechne

Půjčila jsem si větu z jednoho trošku hrubostí k ženám oplývajícího vtipu. Můj muž si teď dva dny krvácel z pupíku a spotřebovala jsem na něj veškerý obvazový materiál a též asi osm menstruačních vložek.

20.7.2017 v 19:19 | Karma článku: 19.79 | Přečteno: 1122 | Diskuse
Počet článků 35 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 778

Více než dvacet let pracuji jako ředitelka školy Svítání, která se věnuje dětem a mladým lidem s mentálním a kombinovaným postižením. Jsem senátorkou pro Pardubicko a také 1. místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR. Mým vzorem je Svatá Anežka Česká, která zasvětila svůj život pokorné službě svému národu.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.